Aktualności

Wywiad z Panem Maciejem Banachowskim

Najpierw był Pan szefem kruszwickiego Nadgoplańskiego WOPR a wczoraj został Pan Prezesem Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jakie to uczucie?

Cały czas jestem szefem Nadgoplańskiego WOPR. Nasze wybory nowego Zarządu odbędą się 24 marca 2018 i wybierzemy Nowe władze Nadgoplańskiego. Oczywiści Statut WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz statut Nadgoplańskiego WOPR nie zabrania pełnić mi funkcji Prezesa w dwóch jednostkach.

Warto podkreślić, że funkcję Prezesa Nadgoplańskiego WOPR pełnię społecznie, więc z tego tytułu nie pobieram wynagrodzenia, zrzekłem się wynagrodzenia na poczet zatrudnienia drugiego ratownika wodnego Służby Ratowniczej Nadgoplańskiego WOPR.

Co do wyborów Wojewódzkich, oczywiście uczucie było bardzo pozytywne ponieważ, wszyscy obecni na IV Walnym Zebraniu Członków WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego byli „Za”, nie zgłoszono nawet kontrkandydata.

 

Jak widzi się Pan w nowej roli? Czy to będzie wyzwanie?

Oczywiście to jak najbardziej wyzwanie, ponieważ do moich obowiązków będzie należało nadzorowanie Ośrodka Szkolno-Wypoczynkowego WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Borównie. Obecnie OSW jest po kapitalnej modernizacji – domki letniskowe, nowoczesne kąpielisko, sala konferencyjna oraz gastronomia. W okresie wakacyjnym ośrodek cieszy się dużym zainteresowaniem

  • przyjeżdża spora ilość turystów ( w dni słoneczne ok 2 tys. osób na kąpielisku)
  • grupy szkoleniowe z zakresu ratownictwa wodnego,
  • płetwonurkowania ( woda w jeziorze Borówno jest krystalicznie czysta)
  • motorowodniactwa

 

Jak na wiadomość o Pana nominacji zareagowali koledzy z pracy?

Zawodowo jestem związany z Zakładem Pomocy Doraźnej i Ratownictwa Medycznego ( Pogotowie Ratunkowe). Pracuję jako starszy Ratownik Medyczny na zespołach Podstawowych i Specjalistycznych, na czas wyborów wziąłem urlop , więc za kilka dni wracam do pracy.

Otrzymałem mnóstwo gratulacji za pomocą portalu społecznościowego FB oraz ogrom sms.

 

Czy nadal będzie Pan w Kruszwicy, czy też nowe obowiązki wiążą się z innym miejscem pracy?

Wszystko zależy od wyborów w Nadgoplańskim WOPR. Koledzy/Koleżanki namawiają mnie, żebym ponownie kandydował.

Zaproponowałem pewną zmianę dotyczącą zwiększenia liczby osób w Zarządzie  – dodatkowo o drugiego Wiceprezesa oraz drugiego Członka Zarządu. Jeżeli ponownie zostałbym wybrany pozwoliłoby to na bardziej sprawne nadzorowanie jednostką Nadgoplańskiego WOPR, która w bardzo szybkim tempie rozwija się  – w ciągu pięciu lat  wzbogaciliśmy się o nowa Stanicę Ratownictwa Wodnego, nowe sanitariaty – to przede wszystkim zasługa naszej obecnej władzy samorządowej na czele z Burmistrzem Dariuszem Witczakiem, dużo tutaj bym mógł mówić.

 

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz napisał na swoim profilu “Właściwa osoba na właściwym miejscu”. Zgadza się Pan z tym?

Pana Wojewodę darze ogromnym szacunkiem, dlatego miło słyszeć z jego ust, ze w tak miły sposób wyraża się na temat mojej osoby i te słowa zaufania motywują mnie do pracy.

 

Co będzie Pana motywowało do pracy jako Prezesa Wojewódzkiego WOPR?

Przede wszystkim grono najbliższych i rodzina, która cały czas mnie wspiera  odnośnie mojej pasji co daje również dużo motywacji i power’a.

Oczywiście duże znaczenia ma również wsparcie mojej  jednostki macierzystej, w której jestem otoczonym wspaniałymi osobami, na których mogę liczyć w każdej sytuacji za co jestem im bardzo wdzięczny.

Na łamach portalu chciałbym również podziękować za ogrom gratulacji  wynikających z objęcia stanowiska Prezesa Wojewódzkiego WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

My również Panu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Wywiad przeprowadził Mateusz Syryczyński