Aktualności Na sygnale

Apel internautki do właścicieli psów!

Od zawsze wiadomo, że właściciele psów powinni po nich sprzątać. Niestety w praktyce sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Z apelem w tej sprawie napisała do nas pani Magdalena.

“Kochani! Czy nie można nic zrobić z tą naszą Kruszwicą tak “udekorowaną” psimi odchodami?! To jest koszmar! Znam tyle miast, gdzie jest to niedopuszczalne! Właściciele psów (na szczęście, nie wszyscy) czują się bezkarni! Nikt nie egzekwuje od nich sprzątania po swoich pupilach! Nasza piękna Kruszwica… niestety, nie jest mile widziana z takimi dekoracjami” – pisze pani Magdalena.

Nasz portal w dniu dzisiejszym skierował odpowiednie pismo do Urzędu Miejskiego z zapytaniem, czy da się coś zrobić w tej sprawie. Wiemy, że w ostatnich latach w wielu miejscach w naszym mieście powstały specjalne kosze na psie odchody wraz z woreczkami umieszczonymi przy nich. Mimo tych działań wiele właścicieli psów nie korzysta z nich. Nie czują się w obowiązku do posprzątania po swoim psie, a powinno być to oznaką szacunku dla innych i dobrego wychowania, którego jak widać wielu osobom brakuje.

Czy są na to jakieś przepisy prawne? I tak i nie. Z jednej strony jest Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jednak nie precyzuje ona dokładnie kar za niesprzątanie po swoich pupilach. Jest ona jednak podstawą prawną do tego, aby gminy mogły w drodze uchwał takie kary ustalić. W tej właśnie kwestii skierowaliśmy pismo do Gminy Kruszwica, aby ustalić, czy istnieje uchwała dot. ww. kwestii, a w przypadku jej braku, czy Rada Miejska mogłaby podjąć takową uchwałę.

Do wszystkich właścicieli czworonogów apelujemy, ale zaczęli sprzątać po nich, w trosce o innych i o dzieci, które często bawią się w tych samych miejscach, w których psy załatwiają swoje potrzeby. Plakat mówi sam za siebie.