Aktualności Kultura Organizacje pozarządowe

Intensywny rok Fundacji

Początek nowego roku to czas podsumowań dokonań i wydarzeń roku poprzedniego. Rok 2018 był intensywnym czasem dla Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi. W mijającym roku Fundacja promowała gęsinę zarówno w kraju jak i za granicą biorąc udział w ponad 80 różnych wydarzeniach.

Początek 2018 roku to przede wszystkim udział w największych światowych targach żywności Grune Woche w Berlinie. Na 115 tysiącach metrów kwadratowych wystawiło się ponad 1,5 tysiąca producentów, stoiska odwiedziło ok. 400 tysięcy gości. Niekwestionowanym targowym hitem były produkty z gęsiny, przygotowane przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi tj. smalec, pasztet, a przede wszystkim serwowane na ciepło pierogi z mięsnym farszem.

Pierwsza połowa roku to udział także w takich wydarzeniach jak „Przybij piątkę dzieciakom” w Radziejowie, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kruszwicy, I Forum Seniora w Bydgoszczy, III Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Packard, Turnieju Siatkówki z okazji Dnia Kobiet, jarmarki i kiermasze wielkanocne na terenie naszego województwa oraz w Warszawie, III Biegu Wiosennym w Barbarce, “Od ziarna do chleba” w Brodnicy, VI Powiatowych Targach Ogrodniczo-Rolniczych w Sypniewie, Jarmarku Natura, który odbył się w Pałacu w Poledno, Targach Turystyczno-Ogrodnicze LATO NA WSI w Minikowie,  targach rolnych w Bielicach, Festynie Wikliny w Wierzbinku, Eko Dniu Dziecka w Piotrkowie Kujawskim.

Okres letni to czas jeszcze intensywniejszej pracy. Pod koniec czerwca Fundacja rozpoczęła cykl szkoleń na temat chowu przyzagrodowego gęsi pn. „PRZYZAGRODOWY CHÓW GĘSI SZANSĄ NA AKTYWIZACJĘ MIESZKAŃCÓW OBSZARÓW WIEJSKICH”. Celem szkoleń było nabycie praktycznej i teoretycznej wiedzy z zakresu hodowli gęsi. Podczas szkoleń omówione zostały zagadnienia m.in. z zakresu chowu gęsi systemem przyzagrodowym, przetwórstwo produktów z gęsi oraz odbyły się warsztaty z zakresu przetwórstwa gęsiny. 16 szkoleń zostało przeprowadzonych w 4 województwach tj. kujawsko-pomorskim, podlaskim, mazowieckim i świętokrzyskim.

W lipcu i sierpniu Fundacja uczestniczyła w krajowym programie TVP pn. ,,Polska pełna lata”, regionalnym programie TVP 3 Bydgoszcz „Region pełen lata” oraz programie Marii Sikorskiej „Gęś w skowronkach”.

Jednocześnie przez całe wakacje Fundacja brała udział w kilkudziesięciu wydarzeniach i imprezach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Były to m.in. Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH Minikowo, Kujawskie Nowalijki, 47. Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku, Spotkanie Klubów Seniora z Gminy Kruszwica, Dni Piotrkowa Kujawskiego, Aquathlon Kruszwica, I Turniej Łucznictwa Tradycyjnego pn. “Polowanie na myszy”, ,,Sól i gęsina” w Ciechocinku, ,, Kujawska chata gęsiną bogata” w Ciechocinku, Wielki Festyn Pomidorowy w Jeziorach Wielkich,  Festiwal Wisły,  V Dni Kobylnik.

Jak co roku Fundacja uczestniczyła także w Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które tym razem odbywały się w Wąbrzeźnie oraz Dożynkach Prezydenckich w Spale, w których udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji m.in.: konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta, występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów. Stoisko Fundacji odwiedzili m.in. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Duda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wraz z małżonką.

W weekend w którym cała Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi wzięła udział w 5 wydarzeniach na terenie naszego województwa. 10 listopada Fundacja uczestniczyła w pikniku “Służymy Niepodległej” w Toruniu. Tego dnia odbył się pokaz czołgów, wyrzutni, symulacja ataku oraz koncerty. Organizatorem sobotniego pikniku był m. in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który jak zawsze odwiedził stoisko Fundacji. Następnego dnia tj. 11 listopada Fundacja brała udział w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości w Urzędzie Wojewódzkim i na Placu Wolności w Bydgoszczy, Festiwalu gęsi w Przysieku oraz Święcie Gęsi na Krajnie w Minikowie. Dwa ostatnie wydarzenia poświęcone były oczywiście gęsinie a także 100-leciu odzyskania niepodległości.

Przełom listopada i grudnia to udział w Narodowej Wystawie Rolniczej. Były to 3 dni wystawy, w której wystawiło się ok. 220 wystawców i odwiedziło 35 889 zwiedzających. Fundacja była jedyną organizacją pozarządową z województwa kujawsko-pomorskiego, która wzięła udział w tym wydarzeniu.

Udział w tych wydarzeniach był doskonałą okazją, aby kilkadziesiąt tysięcy  osób z kraju i zagranicy poznało  prozdrowotne walory gęsiny z Kujaw.