Aktualności Religia

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży- kim są i czym się zajmują

Młodzież naszych czasów? Jaka jest, jakie ma ideały, do czego dąży, co jest jej celem? Opinii na ten temat jest wiele. Wielu z nas nie wierzy już w to, że dla młodych ludzi istnieją wartości takie jak wiara, ojczyzna, gotowość do służby. Jest jednak inaczej! Są wśród nas młodzi, którzy od życia chcą czegoś więcej, którzy patrzą w przyszłość nie zapominając o przeszłości, którzy chcą tworzyć teraźniejszość opartą na trwałych, skalnych fundamentach. O kim mowa?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej – wspólnota, w której młode  serca wzrastają, kształtują się i stają się gotowe do podjęcia służby dla Boga, Kościoła i Ojczyzny. Akcja i formacja, te dwa słowa definiują ich działalność. Członkowie KSM AG wiedzą, że w ich pracy nie może zabraknąć modlitwy, wiedzą  też, że aby głosić Ewangelię trzeba wstać z kanapy i wytrwale iść za Jezusem. „Służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – Gotów!” – to zawołanie, które mają oni zapisane w głębi swoich serc, to hasło, które od momentu przyrzeczenia towarzyszy im przez całe życie.

Młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej formują się na co dzień w sześciu oddziałach, w sześciu różnych miastach. Kruszwica, Inowrocław, Gniezno, Wągrowiec, Margonin, Mieścisko – tam ich znajdziecie. 

W naszym mieście KSM zajmuje się organizacją wielu wydarzeń. To do nich należy organizacja Misterium Męki Pańskiej, Nocy Świętych oraz wielu pomniejszych imprez. Ponadto KSM czynnie włącza się we wszelkie inicjatywy społeczne. KSM opiera się na dwóch filarach- akcji i formacji. Podczas spotkań młodzież przeżywa bogatą formację duchową opartą o tożsamość stowarzyszenia. Nieodłącznym elementem oddziału jest również integracja- grille, imprezy, wyjazdy, spotkania- to wszystko i wiele więcej charakteryzuje nasz Kruszwicki oddział.

Wzorując się na swoich patronach, a więc na błogosławionej Karolinie Kózkównie oraz świętym Stanisławie Kostce, a także inspirując się nauczaniem świętego Jana Pawła II, z odwagą stawiają kolejne kroki, chcąc rozwijać się, wzrastać duchowo i rozbudzać nadzieję w polską młodzież, od której zależy kształt naszego przyszłego społeczeństwa