Aktualności Informacje regionalne Inwestycje

Miliony złotych dla Kruszwicy


Z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu „Polski Ład” gminie Kruszwica przyznano 9,5 mln zł na inwestycje drogowe. To już kolejne rządowe środki, które trafią do legendarnej stolicy Polski.


W ramach Polskiego Ładu uruchomiono Rządowy Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych skierowany jest do samorządów w całym kraju. Wśród inwestycji znajdują się drogi, wodociągi, kanalizacja, przepompownie ścieków, oczyszczalnie, stacje uzdatniania wody, żłobki, przedszkola, szpitale, infrastruktura sportowa, domy kultury, remizy strażackie i wiele innych. Wsparcie otrzyma również gmina Kruszwica.


Bardzo cieszymy się z dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Pozwoli nam to na budowę i modernizację kolejnych dróg na terenie naszej gminy. Zakres inwestycji będzie uwarunkowany od sytuacji na rynku usług i rozstrzygnięć przetargowych – mówi Burmistrz Kruszwicy, Dariusz Witczak. Kwota 9,5 mln zł zostanie przeznaczona na remont ul. Mickiewicza w Kruszwicy oraz drogi Baranowo i Bachorce II.


Rządowy Fundusz „Polski Ład” zmieni rzeczywistość samorządową w województwie kujawsko-pomorskim, odmieni wiele samorządów. Dofinansowanych będzie 245 zadań realizowanych, w tym te w gminie Kruszwica. A przy tej okazji należy przypomnieć, że to kolejne rządowe środki dla legendarnej stolicy Polski. Na terenie gminy Kruszwica realizowanych jest wiele inwestycji ze wsparciem rządowym. Nigdy wcześniej Kruszwica takiego wsparcia nie otrzymała – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Przypomnijmy, Premier Mateusz Morawiecki podczas sierpniowej wizyty w Kruszwicy obiecał środki na uatrakcyjnienie wnętrza Mysiej Wieży (m.in. powstanie wystawy multimedialnej i iluminacji). W sumie, decyzją Premiera, Kruszwica otrzyma 700 tys. zł.

Obecnie dobiegają końca przy budowie ronda w Kobylnikach (wraz z infrastrukturą drogową), który w przyszłości może być częścią obwodnicy Kruszwicy. To również inwestycja dofinansowana ze środków rządowych. Tym razem w 80 proc. wartości inwestycji.

Obok mostu w Kobylnikach miejscowość doczeka się także ronda, które zlikwiduje niebezpieczne skrzyżowanie. Inwestorem zadania wartego prawie 5 mln zł, jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy.

Miliony złotych Kruszwica otrzymała również m.in. w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dotyczy to m.in. oświetlenia ulicznego oraz modernizacji bazy edukacyjnej.