Aktualności

Na janikowskiej plaży “Kręciło nas bezpieczeństwo nad wodą”

Janikowo żyło w sobotę (07.08) wyjątkową imprezą w ramach akcji informacyjno–edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Festyn z udziałem służb i instytucji dbających o bezpieczeństwo, zwieńczył pokaz ratownictwa na wodzie w wykonaniu policji, straży pożarnej oraz WOPR-u. Nagrodą były gromkie oklaski od uczestników!

Otwarcia akcji dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Janikowo Pan Andrzej Brzeziński w obecności Przewodniczącego Rady Miejskiej w Janikowie Pana Grzegorza Czerwińskiego.

Program akcji był dynamiczny, atrakcyjny i w piękną słoneczną pogodę przyciągnął na janikowską plażę bardzo dużo osób. Stoiska, pojazdy oraz sprzęt służb i instytucji współorganizujących akcję, mieli okazję zobaczyć i zwiedzić przybyli na festyn bezpieczeństwa.

Były konkursy, gry, zabawy dla dzieci, także edukacja dorosłych. Służby zaprezentowały swoje umiejętności wykorzystywane do pomocy, interwencji i ratownictwa. Można było zobaczyć pokaz, który przeprowadził przewodnik psa służbowego, nauczyć się udzielania pierwszej przedmedycznej pomocy, dowiedzieć się o aplikacji „Ratunek”, poznać zasady działania i korzystania z numeru alarmowego 112. Nie brakowało atrakcji polegających na pokazie gaśniczym, slalomie z alkogooglami, rysowaniu, testu z wiedzy o lesie oraz przyrodzie, ochronie środowiska i ochronie zdrowia.

Akcję zwieńczył pokaz na wodzie przeprowadzony przez służby, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób na łodziach, skuterach i motorówkach. Przedstawione dynamiczne epizody na wodzie pokazały uczestnikom jak działają służby, gdy jest potrzebna interwencja, bo doszło do brawury i braku rozwagi, zapalenia łodzi, czy zatrzymania krążenia.

Inicjatywę profilaktyczną zorganizowali i wzięli w niej udział: policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu i Radziejowie, Komisariatów Policji w Kruszwicy i Janikowie, strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu i jednostka janikowskiego OSP, Nadleśnictwo Gniewkowo, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janikowie, ratownicy z Nadgoplańskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Kruszwicy, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Inowrocławiu, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy – telefon alarmowy 112, Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu, Zespołu Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu