Aktualności

Nie podawaj przez telefon hasła i dostępu do swojego konta

Policja ostrzega, nie udostępniaj swoich danych. Mieszkaniec Inowrocławia stracił oszczędności, które „zniknęły” z konta.

Ostatnio do 73-letniego mieszkańca Inowrocławia zadzwonił mężczyzna, podał, że jest funkcjonariuszem CBŚP i powiedział, że tropi grupę przestępczą, która okrada konta. Nakłonił mężczyznę, by ten podał mu hasło i dostęp do swojego konta bankowego, co senior uczynił. Tym sposobem oszust „wszedł” na konto i przelał  gotówkę, okradając inowrocławianina.

Inowrocławska Policja apeluje i ostrzega przed oszustami. Opisane zdarzenie jest przykładem na to, że przestępcy podają się także za policjantów i funkcjonariuszy CBŚP, mówić, że prowadzą działania operacyjne. Pamiętajmy, że o takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚP nigdy nie informują. Jeśli ktoś odbiera telefon i ktoś tak twierdzi, kłamie i jest oszustem. Natychmiast powiadom Policję.

Jak działają sprawcy !
Metoda “na wnuczka” polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia np. wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła “zaufaną osobę”, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona. Metoda „na policjanta” polega na tym, że oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy. To wszystko jest oczywiście fikcją, aby zwieść seniora.

Policja apeluje!
Rozmawiajmy z rodzicami, babciami, starszymi osobami, szczególnie takimi, które mieszkają same. Warto ustalić z nimi system powiadamiania, by po takich telefonach, same dzwoniły do kogoś z rodziny. W taki sposób można szybko zweryfikować tożsamość rozmówcy, który kontaktował się z seniorem. Zapobiegnie to przestępstwu i utracie pieniędzy.

Pamiętaj!
1.    Nie podawaj absolutnie nikomu przez telefon swoich danych i dostępu do konta.
2.    Zawsze potwierdzaj “prośbę o pomoc finansową”. Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.
3.    Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚP nigdy nie informują.
4.    Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
5.    Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję nr telefonu alarmowego 997 i 112 !

asp. szt. Izabella Drobniecka

Oficer Prasowy KPP Inowrocław