Aktualności Inwestycje

Obwodnica Kruszwicy zostanie zbudowana!

Kruszwica znalazła się w rządowym Programie 100 obwodnic. Czy wpis na listę ostatecznie przesądza, że obwodnica naszego miasta na pewno powstanie?

Tak. To pewne, że obwodnica Kruszwicy zostanie zbudowana. Ministerstwo Infrastruktury zaplanowało, że zbuduje 100 obwodnic wokół średnich i małych miast. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce jest około 900 takich miast, to znalezienie się na liście jest powodem do radości dla mieszkańców Kruszwicy. Nic nie dzieje się jednak przypadkiem. Kiedy tylko w łonie rządu rozpoczęły się prace nad Programem, zabiegałem o to, aby na liście inwestycji znalazła się Kruszwica, a także inne miasta regionu. Apelowałem o to osobiście u Premiera Mateusza Morawieckiego. Podobne działania podjął Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Dziś, mam poczucie dobrze spełnionego zadania i razem z mieszkańcami cieszę się z tej dobrej decyzji. Potwierdziło się, że moje hasło wyborcze, „Pamiętam skąd jestem”, to nie slogan, lecz po prostu fakt. Pracę w charakterze ministra i posła wykorzystuję bowiem do tego, aby zabiegać o potrzeby mieszkańców regionu.

Co przesądziło o tym, że to właśnie Kruszwica, a nie inne miasta zostały wpisane do programu?

Kruszwica to duże, znane i ważne m.in. dla polskiej historii miasto. Miasto, które jest od lat rozjeżdżane przez ciężarówki i TIR-y. Niestety, ale nasi poprzednicy, a także samorząd województwa nie umiał rozwiązać tego problemu. Takie są obiektywne fakty. Zapoznałem z tym problemem Pana Premiera, a także kierownictwo resortu infrastruktury. Wszyscy byli zgodni, że mieszkańcy Kruszwicy nie mogą być pominięci w Programie budowy 100 obwodnic. Dzięki tej inwestycji nie tylko poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, ale też jakość powietrza w mieście. Odciążony układu komunikacyjny wydatnie zwiększy przepustowość w samej Kruszwicy.

Czy znamy już szczegóły inwestycji? Kiedy pojedziemy nową obwodnicą?

Program budowy 100 obwodnic zaplanowano na najbliższą dekadę. Jego koszty szacowane są na 28 miliardów złotych. Za te pieniądze powstaną drogi o łącznej długości ok. 820 km. Ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy Kruszwicy zaplanowano na 2024 rok. Taki sam termin wyznaczono także dla pozostałych inwestycji w naszym województwie, w: Strzelnie, Nowej Wsi Wielkiej, Lipnie, Kowalewie Pomorskim i Brześciu Kujawskim. Wynika to z faktu, że dla tych inwestycji nie sporządzano jak dotąd żadnych planów, żadnej dokumentacji, więc proces inwestycyjny trzeba rozpocząć od zera. Mam nadzieję, że prace będą prowadzone bez żadnej zwłoki i mieszkańcy Kruszwicy możliwie jak najszybciej skorzystają na otwarciu nowej obwodnicy.

Dziękujemy za rozmowę panu Ministrowi Łukaszowi Schreiberowi.