Aktualności

“Ognik” w Inowrocławiu

Od 26.04.2018 r. przy komendzie powiatowej PSP w Inowrocławiu działa sala edukacyjna “Ognik”. W nowo otwartej placówce dzieci będą mogły zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pożarowego. W otwarciu uczestniczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Jest to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej wspierana przez samorządy, za co chciałbym serdecznie im podziękować. MSWiA prowadzi projekt, w którym wyróżniani są Młodzi Bohaterowie. Wśród nich często są małe dzieci ratujące życie swoich rodziców, bliskich. Dzięki ich działaniom niekiedy udaje się uratować całe obiekty przed zniszczeniem w pożarze. Takich bohaterów nie byłoby bez podstawowej wiedzy. Ten „Ognik” ma właśnie temu służyć. Tutaj będziecie mogli dowiedzieć się, jak zachować się w naprawdę trudnych sytuacjach, pod jaki numer telefonu zadzwonić, jak ocenić zagrożenie – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Na uroczystości byli także: komendant wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak, starosta inowrocławski Tadeusz Majewski, wiceprezydent Inowrocławia Wojciech Piniewski oraz wójtowie i burmistrzowie z powiatu inowrocławskiego.

Sala powstała w ramach rządowego programu wsparcia w latach 2015-2018 “Bezpieczna +”, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią. Inowrocławski “Ognik” to trzecia taka placówka w regionie, pozostałe działają w Bydgoszczy i Toruniu. Kolejne planowane są w Wąbrzeźnie, Żninie i Grudziądzu.

Na miejscu wykwalifikowani strażacy prowadzić będą zajęcia dla klas I-III szkół podstawowych. Podczas praktycznych ćwiczeń (2 godz. lekcyjne) uczniowie będą mogli zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, metodami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, nabyć umiejętności alarmowania oraz wykorzystania znaków ostrzegawczych i informacyjnych do celów ewakuacji z zagrożonych obiektów. Zapoznają się również z zasadami prawidłowej wentylacji pomieszczeń, dowiedzą się do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Zajęcia prowadzone będą w odpowiednio zaaranżowanej i przystosowanej sali edukacyjnej oraz dostosowanej do wieku rozwojowego uczniów formie (zabawa, ćwiczenia, prezentacja). Wszyscy będą mogli przymierzyć ubrania strażackie, a także wsiąść do samochodu pożarniczego.

Organizacja i funkcjonowanie sal “Ognik” w każdym z województw, docelowo ma pozwolić na powstanie sieci tego typu placówek, dzięki czemu zajęcia praktyczne w zakresie bezpieczeństwa pożarowego będą dostępne dla dzieci w całym kraju. Lokalizacja “Ogników” oraz ich funkcjonowanie ma odbywać się w oparciu o infrastrukturę lokalową powiatowych i miejskich komend PSP.

Inowrocławska sala “Ognik” mieści się w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu przy ul. Poznańskiej 133.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy