Aktualności Informacje regionalne

Pani Karolina Bujak z medalem Unitas Durat

Pani Karolina Bujak, stulatka z Kruszwicy, dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców regionu, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal jubilatce wręczyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Najstarsi mieszkańcy naszego regionu są symbolem naszej przeszłości i tożsamości, a ich historie to nieodłączny element losów naszego kraju. Urząd Marszałkowski w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu, wyróżnieniem tym honorujemy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli sto lat.

 – W ten sposób dziękujemy za świadectwa, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pani Karolina Bujak, która medal otrzymała od przewodniczącej sejmiku mieszka w Kruszwicy, bardzo lubi kwiaty, których uprawą zajmowała się przez niemal całe życie. Gdy zdrowie na to pozwalało, chętnie jeździła także na wycieczki. Doczekała się licznych wnuków oraz prawnuków. 

Jubileusze seniorów z naszego regionu są dla nas zawsze okazją do odwiedzin i złożenia życzeń. Ze względu na epidemię aktualnie nie zawsze jest to możliwe. Mimo trudności w ostatnich miesiącach, poza panią Karoliną, medalem marszałka uhonorowanych zostało jedenastu stulatków z naszego województwa.


Źródło.: Urząd Marszałkowski