Aktualności Na sygnale

Piękna postawa nastolatki uruchomiła pomoc

Mężczyznę, który w Kruszwicy nagle wpadł do wody zauważyła 12-letnia dziewczynka. To ona powiadomiła służby, które dzięki niej ruszyły na ratunek. Policjanci i WOPR-owcy wyciągnęli mężczyznę z wody i po kilkudziesięciu minutach resuscytacji odzyskał oddech i tętno. Edukujmy dzieci, jak reagować na zagrożenia, to daje efekty.

W miniony wtorek około 15.00 w Kruszwicy nad jeziorem Gopło, pow. inowrocławski, doszło do groźnego zdarzenia. Idący brzegiem starszy mężczyzna nagle wpadł do wody. Sytuację zauważyła dziewczynka, która była w pobliżu z przyjaciółką. To ona zadzwoniła na numer alarmowy 112 i powiadomiła Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Dziewczynka powiedziała, że mężczyzna chyba karmił kaczki, wpadł do wody i jest w bliskiej odległości od brzegu. Podała też dokładną lokalizację zdarzenia, co w takich sytuacjach jest ogromnie ważne, by jak najszybciej dotrzeć z pomocą.

We wskazane miejsce natychmiast zostały skierowane służby ratunkowe. Niezwłocznie dotarli tam, lądem kruszwiccy policjanci, a wodą nadgoplańscy WOPR-owcy. To oni wspólnie wydobyli mężczyznę na brzeg. Rozpoczęła się akcja ratunkowa, mająca na celu przywrócenie mężczyźnie funkcji życiowych. Po kilkudziesięciu minutach resuscytacji prowadzonej przez kruszwickich WOPR-owców mężczyzna odzyskał oddech i tętno. Karetką został przewieziony do szpitala.

Ważne w tym całym zdarzeniu i godne pochwały jest to, jak istotną rolę odegrała nastoletnia dziewczynka. Jej reakcja i jasny przekaz pozwolił na bardzo szybkie odnalezienie i uratowanie mężczyzny. Edukujmy wszyscy dzieci od najmłodszych lat, jak reagować na zagrożenia, to daje efekty.