Aktualności Informacje regionalne Na sygnale

Ptasia grypa znów atakuje! [VIDEO i AUDIO]

Cały świat walczy obecnie z pandemią COVID-19, jednak w naszym województwie znów zaatakowała… ptasia grypa!

W Województwie Kujawsko-Pomorskim znów pojawiło się ognisko ptasiej grypy! Dotyczy to powiatu grudziądzkiego, gdzie zlikwidowana zostanie hodowla 11 tys. indyków.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz powołał w tej sprawie w urzędzie wojewódzkim sztab kryzysowy. – Likwidowanych jest ok. 200 ton ptaków. Służby weterynaryjne cały czas też działają. Ostatni raz ptasia grypa w stadzie hodowlanym w naszym województwie została stwierdzona w 2017 r. Od tego czasu na fermach w Kujawsko-Pomorskiem nie było przypadków tej choroby – mówi reprezentant rządu w terenie.

Poniżej zamieszczamy wypowiedź Jerzego Dymka – Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Dziś rano wojewoda podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym teren ok. 3 km wokół miejsca stwierdzenia choroby, określono jako zapowietrzony. Ponadto, obszar w pobliżu ok. 10 km został uznany jako zagrożony ptasią grypą i obejmuje on również część powiatów: brodnickiego oraz wąbrzeskiego. Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego takich jak np. maty dezynfekujące.

Nie wykluczone jest prawdopodobieństwo, że ognisk takich może pojawić się więcej, również w okolicach Gminy Kruszwica, ze względu na duże ilość ptactwa wodnego.