Aktualności Edukacja

Szkoła Podstawowa w Polanowicach wybrała się na wycieczkę do Zakopanego [foto]

W dniach 20-23.05 2019 roku uczniowie klas IV-VIII mieli niewątpliwą przyjemność wziąć udział w szkolnej wycieczce na południe Polski. Trasa naszej wędrówki prowadziła przez Kraków, Zakopane, Czorsztyn i Niedzicę.

Mieliśmy dużo szczęścia, bo pogoda, za wyjątkiem ostatniego dnia stała po naszej stronie.

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem podróży i zwiedzania Krakowa. Podczas spaceru zobaczyliśmy nie tylko Wawel, ale również Sukiennice, Kościół Mariacki, Rynek w Krakowie i Bramę Floriańską i obejrzeliśmy także Collegium Maius oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego. W Krakowie był czas zarówno na zakup pamiątek jak i zjedzenie pysznych lodów i krakowskich obwarzanków.

Kolejny dzień to nasze spotkanie z górami. Podziwialiśmy Tatry nie tylko z daleka oglądając piękną panoramę i podziwiając szczyty, ale i wyruszając na wędrówkę do Doliny Strążyskiej. Dolina pokazała nam piękno wiosennych gór, choć wymagała od wszystkich wykazania się kondycją. Tuż przed finałem naszej wędrówki, jakim było podziwianie wodospadu Siklawica mieliśmy szansę popróbowania przysmaków prosto z gór w małej herbaciarni na Polanie Strążyskiej. Tego samego dnia zobaczyliśmy również Wielką Krokiew, a część z nas weszła na nią, by podziwiać widoki i zjechać kolejką, co było niezwykłym przeżyciem. Wieczór upłynął nam na kolejnych przyjemnościach, gdyż nasi gospodarze zorganizowali dla nas ognisko i wśród pięknych widoków mogliśmy usmażyć sobie kiełbaski.

 Trzeciego dnia od samego rana postraszył nas deszcz, jednak bez marudzenia udaliśmy się najpierw do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanym, a następnie do Czorsztyna, gdzie, weszliśmy na Górę Zamkową i zwiedziliśmy ruiny XVI-wiecznego zamku, pamiętającego czasy Kazimierza Wielkiego. Podziwialiśmy stamtąd panoramę Pienin, Gorców i Tatr. Tuż po zwiedzaniu zamku czekała nas kolejna atrakcja, przepłynęliśmy bowiem Jezioro Czorsztyńskie, bo po drugiej jego stronie wznosi się okazały zamek w Niedzicy, średniowieczna warownia wzniesiona w początkach XIV wieku. Zalew natomiast powstał poprzez spiętrzenie wód Dunajca zaporą ziemno-betonową (długość 404 m i wysokość 56 m). Zamek w Niedzicy odkrył przed nami swoje tajemnice, a jedna z nich była niewątpliwie legenda o Bogusławie i Brunhildzie.

Pogoda ostatniego dnia nie chciała już niestety z nami współpracować i w deszczu wjechaliśmy na Gubałówkę. Tutaj na chwilkę deszcz nas opuścił, dzięki czemu mogliśmy obejrzeć zarówno panoramę Tatr, jak i widok samego Zakopanego. Po powrocie na dół udaliśmy się na wspaniałe górskie zakupy, a później na krótki spacer po Krupówkach.

Po tych wszystkich atrakcjach rozpoczęliśmy niezwykle długą, ale przyjemna podróż na nasze Kujawy. Wycieczka została zorganizowana przez nauczycieli naszej szkoły. Opiekunami na niej byli: Agnieszka Mikołajczak, Agnieszka Mądrowska, Monika Ferensztajn, Katarzyna Mądrowska, Hanna Dziedzic- Marcińska, Jacek Stajszczak oraz nasze wspaniałe mamy Agnieszka Paluszak i Danuta Gałężewska.