Aktualności Kultura Religia

Wieczór z poezją religijną

Wieczór z poezją religijną.

Dnia 8 czerwca 2019 roku już po raz drugi w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus gościć będzie Izabela Zubko, poetka, autorka 10 tomików wierszy, w tym tryptyku religijnego „W imię Ojca”, „W imię Syna”, „W imię Ducha”. Izabela Zubko jest laureatką licznych konkursów poetyckich. W 2010 roku otrzymała srebrną odznakę za osiągnięcia literackie, a w 2015 roku złotą odznakę. W 2017 roku uhonorowana została odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 2016 roku członek Związku Literatów Polskich. Jej wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. ukraiński, litewski, rosyjski, angielski, francuski, telugu i węgierski.

W latach 2008–2017 należała do zespołu redakcyjnego dodatku „Myśl Literacka” w tygodniku „Myśl Polska”. W 2017 roku rozpoczęła pracę w „Metaforze Współczesności” – periodyku międzynawowej grupy literackiej «Kwadrat». Od 2007 roku aktywnie współpracuje z pismem społeczno-kulturalnym „Własnym Głosem” Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Tym razem poetce towarzyszyć będzie Natalia Miżygurska, piosenkarka i kompozytorka, która współpracuje z Izabelą Zubko od 2006 roku. Utwór muzyczny zainspirowany wierszem pt. „Romantyka” stał się wizytówką muzyczną duetu Neoclassic. Za prezentację piosenki na obwodowym festiwalu kultury polskiej, który odbył się w 2007 roku w Żytomierzu, kompozytor Aleksander Chodakowski i wokalistka Natalia Miżygurska otrzymali nagrodę z rąk Ambasadora RP na Ukrainie. Natomiast wiersz „Pokarm dnia”, pochodzący z drugiej części tryptyku Izabeli Zubko (W imię Syna…), zainspirował Natalię Miżygurską do skomponowania pieśni religijnej. Utwór ten przetłumaczony na język ukraiński. Za jego wykonanie Natalia Miżygórska oraz Izabela Zubko otrzymały „Złotego Lwa Festiwalu”.

Podczas spotkania w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus piosenkarka wykona sześć utworów. Występ ten będzie niewątpliwie ucztą dla ducha. Zapraszamy wszystkich po w sobotę 8 czerwca po wieczornej mszy św. o 18.00.

“Pokarm dnia” można znaleźć tutaj