Aktualności Na sygnale

WOT i WOPR na szkoleniu. Wspólny cel – Ratownictwo lodowe i pomoc osobom w hispotermii

Zima, która po kilku latach powróciła do województwa kujawsko – pomorskiego, stwarza idealne warunki do zgłębiania tajników ratownictwa wodnego na pokrywie lodowej. Prężnie działająca 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej od samego początku stawia na rozwój żołnierzy pod okiem fachowców, którzy doszli do perfekcji w różnych dziedzinach. Przykładów można mnożyć wiele:  ćwiczenia taktyczne z instruktorami z Wojsk Specjalnych, zgłębianie wiedzy medycznej (kursy KPP, pobierania wymazów), czy udział w kursach CLS – Ratownik Pola Walki, organizowanych w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Dzięki uprzejmości WOPR Kruszwica nawiązana została kolejna owocna współpraca. W dniach 2 i 4 lutego 2021 nad jeziorem Gopło w Kruszwicy Terytorialsi z 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu zgłębiali tajniki ratownictwa lodowego i pomocy osobom w hipotermii. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dysponują specjalistycznymi kombinezonami do pracy w wodzie, które dają możliwość podjęcia działań ratunkowych zarówno w warunkach letnich jak i zimowych. Jak twierdzą sami ćwiczący, podczas całego czasu ćwiczeń odczuwali komfort termiczny i mogli się skupić na zadaniu. Wiedzy do zgłębienia, zarówno teoretycznej jak i praktycznej było bardzo dużo. Przerobiono szereg zagadnień: m.in. podstawowe wiadomości o strukturze i parametrach lodu, samoratownictwo czy omówienie sprzętu do ratownictwa lodowego. Kiedy nowi ratownicy w szeregach 8.K-PBOT zgłębili wiedzę na te tematy, mogli w końcu przejść do technik ewakuacji poszkodowanego z pokrywy lodowej czy nauki udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w hipotermii.

Trzeba przyznać, że szkolenie było nie tylko owocne ale i bardzo widowiskowe. Cywile zatrzymywali się na wiadukcie na drodze krajowej nr 62, podziwiając poczynania ratowników WOPR i żołnierzy WOT. Akcja spotykała się z bardzo pozytywnymi reakcjami postronnych osób, których nie brakowało w tym ruchliwym miejscu Kruszwicy. Miejscu charakterystycznym, znajdującym się wprost naprzeciwko znanej w całym kraju Mysiej Wieży, związanej z legendą o Królu Popielu. Panujący na zewnątrz mróz i prawdziwie zimowa aura pogłębiały uznanie dla ochotników, którzy z myślą o bezpieczeństwie lokalnej społeczności wskakiwali bez wahania do lodowatej wody.

Symboliczny wyraz istoty ćwiczenia, które miało miejsce oraz wartości jakie wyznają Wojska Obrony Terytorialnej miała obecność na miejscu dowódcy Brygady oraz dowódcy 82 batalionu lekkiej piechoty. Osobiście obserwowali poczynania swoich żołnierzy i pomagali im prawidłowo przygotować sprzęt do działania. Starszy podoficer dowództwa 82 blp oraz dowódca plutonu wzięli praktyczny udział w ćwiczeniach w wodzie. Osobisty przykład dowódców dał żołnierzom dodatkową motywację do działania. Hasła: skuteczność, siła, drużyna, zespół, braterstwo, przyjaźń, wyszkolenie, profesjonalizm nabierają dzięki nim pełnego wymiaru. Po wtorkowych i czwartkowych ćwiczeniach 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej jest dumna, że o przyjaźni, wyszkoleniu i profesjonalizmie może mówić we współpracy Nadgoplańskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.  

Oficer Prasowy 8.K-PBOT
por. Paweł BANASIAK