Aktualności Kącik z Kulturą

“Wyniosłe Wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę” – recenzja książek w Kąciku z Kulturą

Miło nam poinformować Państwa, że na naszej stronie pojawia się absolutna nowość – recenzje książek. Mamy nadzieję, że nowy dział przypadnie wszystkim czytelnikom do gustu i przyczyni się do promocji czytelnictwa.

Chcielibyśmy, żeby w przyszłości o swoich ulubionych lekturach opowiedzieli nam mieszkańcy związani z Gminą Kruszwica. Dziś prezentujemy recenzję przygotowaną przez pana Macieja Wasielewskiego, nauczyciela, historyka – regionalistę, działacza społecznego i radnego Rady Miejskiej w Kruszwicy.

Po blisko dwudziestu latach od 11 września 2001 roku na rynku wydawniczym pojawiło się wiele pozycji poruszających temat zamachów na World Trade Center oraz Pentagon. Jednakże książka Lawrance’a Wrighta Wyniosłe Wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę jest pod wieloma względami wyjątkowa. Jest to wciągająca bez reszty opowieść, która od pierwszej do ostatniej strony trzyma w napięciu i nie pozwala na dłuższe przerwy w lekturze. Czytelnik ma do czynienia z literaturą faktu, okraszoną wywiadami, kwerendą źródeł, a także osobistym śledztwem autora. Wright przedstawił rzeczywiste wydarzenia i w mojej ocenie cechuje się głębokim obiektywizmem.

            Lawrence Wright urodził się w 1947 roku. Jest pisarzem, reporterem, a także scenarzystą filmowym i teatralnym. Doskonale orientuje się w tematyce bliskowschodniej, w tym islamskich organizacji terrorystycznych. Za Wyniosłe Wieże otrzymał Nagrodę Pulitzera. Myślę, że to nie był mój ostatni kontakt z twórczością tego autora. Szczególnie interesująco zapowiada się Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary, która opisuje burzliwe dzieje scjentologów, a także ich wpływu na gwiazdy amerykańskiego show-biznesu.

            Wracając do Wyniosłych Wież, tak jak wspominałem główne wydarzenia dzieją się na Bliskim Wschodzie. Czytelnik dowie się, jaki wpływ na pojawienie się terroryzmu islamskiego mieli Europejczycy, dlaczego prapoczątkiem napiętych relacji z Arabami stała się interwencja wojsk sowieckich w Afganistanie, czym różni się mudżahedin od taliba. W książce ukazana została historia rodu Ibn Ladin (w Polsce bardziej znanego jako Bin Laden), w tym najsłynniejszego przedstawiciela Osamy „Lwa” Bin Ladena. Choć wydaje się, że jego życiorys jest nam wszystkim dobrze znany,
to książka Wrighta udowodni czytelnikowi, że tak naprawdę wie o nim niewiele. Gdzie znajduje się Tora Bora? Skąd pomysł zamachu na World Trade Center? Czy Al-Kaida była niewielką organizacją, a może wielotysięczną armią? Na te wszystkie pytania i wiele innych znajdą Państwo odpowiedź w pracy Wrighta.

            Co za chwilę się wydarzy? To pytanie towarzyszyć będzie każdemu czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony książki. Trudno jest zatem określić docelową grupę odbiorców. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie do lektury zachęcam uczniów klas społeczno-prawnych oraz studentów kierunków takich jak prawo, administracja, stosunki międzynarodowe czy politologia. Tutaj drobna uwaga – warto skupić się podczas czytania: ilość faktów, nazwisk i powiązań między bohaterami może wprowadzić w pewne zakłopotanie. Mi również zdarzyło się kilkukrotnie „pogubić” tj. zastanawiałem się, o której z wcześniej wymienionych postaci właśnie czytam. Ten niewielki mankament nie wpływa jednak, na ogólną, wysoką ocenę książki.

            Podsumowując dotychczasowe rozważania, szczerze zachęcam do zapoznania się z treścią Wyniosłych Wież. Zapewniam, że zbliżając się do końca lektury będziecie niepocieszeni. Nie dlatego, że zmarnowaliście swój czas. Będzie to uczucie smutku spowodowane końcem wspaniałej, a jednocześnie przerażającej podróży po jaskiniach Afganistanu, pustyniach Arabii Saudyjskiej czy zaułkach Pakistanu. Wielokrotnie zadacie sobie pytanie: jak to możliwe? Dlaczego na wiele miesięcy przed 11 września 2001 roku Muhammad Ata pojawił się w USA? Czemu CIA doskonale zdając sobie sprawę o zagrożeniu terrorystycznym nie komunikowała się z FBI? Co jest w stanie skłonić człowieka do samobójczej śmierci, a przy tym do morderstwa setek niewinnych ofiar? Wszystkie niezbędne odpowiedzi znajdziecie w Wyniosłych Wieżach.

P.S. To pierwsza z recenzji przygotowanych dla czytelników ikruszwica.pl. Mam nadzieję, że taka promocja czytelnictwa przypadnie Państwu do gustu i spotka się z przychylnością.

                                                                                              Z wyrazami szacunku,

                                                                                              Maciej Wasielewski