Aktualności

Z Minister Anną Gembicką rozmawialiśmy o inwestycjach w regionie [wywiad]

“Dzięki pakietowi rozwiązań dla miast małych i średnich skierowaliśmy strumień funduszy do mniejszych miast. Efekty widać już teraz.” – mówi Anna Gembicka, wiceminister inwestycji i rozwoju i kandydatka do Sejmu w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Jako wiceminister zajmuje się pani inwestycjami. Jak wyglądają one np. w powiecie radziejowskim, bo to tam, po sąsiedzku z naszą Kruszwicą znajduje się m.in. Pani okręg wyborczy i tam też mamy swoich Czytelników?

Inwestycje w powiecie radziejowskim dotyczą takich kwestii jak edukacja, opieka zdrowotna czy usługi socjalne. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa w Radziejowie pojawia się 30 projektów o wartości dofinansowania sięgającej kwoty 29 mln złotych. W ten sposób wzmacniamy potencjał regionu. To element naszych działań w ramach “Pakietu dla miast małych i średnich”. Kierujemy fundusze unijne do regionów, które wcześniejsze rządy zaniedbywały.

A na czym ten “pakiet” polega? 

To kompleksowe rozwiązanie zawierające szereg preferencji służących kierowaniu funduszy unijnych do mniejszych miast, takich jak Radziejów. W ten sposób udało nam się przekierować strumień finansowania tam, gdzie dotąd on nie płynął, albo była to tylko maleńka strużka. Można już obserwować pierwsze tego efekty. 

Jakie są to efekty? Którą z inwestycji w powiecie uważa Pani za najważniejszą? 

– Ciężko skupić się tylko na jednej, gdy mamy tak wiele ważnych inwestycji. Pozostając przy “wodnej” tematyce na obecną chwilę najlepiej wspomnieć o budowie sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w Radziejowie. Dzięki realizacji tego projektu wszystkie osoby, które pozostają niepodłączone do żadnej sieci, będą mieli możliwość skorzystania z kanalizacji sanitarnej. Szacuje się że osób korzystających z tej inwestycji będzie ponad 4 500 osób. Projekt ten zakłada budowę nowej stacji uzdatniania wody, całkowitą wymianę instalacji i zagospodarowanie terenów pozostałych po usunięciu starej sieci. Dla tych tysięcy osób może to być rewolucyjna zmiana! Uzyskają w końcu dostęp do czystej i bezpiecznej wody.

A coś poza wodą? 

Poprzez projekty z funduszy unijnych wspieramy przejście na gospodarkę nisko emisyjną we wszystkich sektorach energetyki. Przede wszystkim poprzez wspieranie wymiany starych pieców na nowe, nieemisyjne i energooszczędne. Projekty realizowane w ramach “pakietu” mają też ważny aspekt społeczny. Za środki unijne budowana jest ścieżka pieszo – rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 266 Bieganowo – Radziejów. Dzięki niej będzie można miło i zdrowo spędzić czas. Inwestujemy również w służbę zdrowia – wsparliśmy remont radziejowskiego szpitala. Poprzez takie projekty  poprawiamy życie mieszkańców mniejszych miast. Najważniejsze, że wszystkie te działania wymagały tylko zmiany punktu widzenia i drobnych korekt w programach. To wystarczyło aby uzyskać odpowiedni efekt, ale wiem że wiele jeszcze zostało do zrobienia.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Dla iKruszwica.pl rozmawiał Robert Wyrostkiewicz