Aktualności Kultura Religia

Prace nad filmem Misterium dobiegły końca, efekty będzie można ujrzeć już 28 marca o 19:30

Film ten opowiada historię dwóch współczesnych apostołów- Jana i niewiernego Tomasza którzy wracają wspomnieniami do pasji Chrystusa. Temat ich rozmów jest niewiara i sens wiary.

Z jednej strony mamy Jana, charyzmatycznego, pełnej ufności księdza, z drugiej strony cynicznego, wątpiącego i ironicznego Tomasza który próbuję za wszelką cenę przekonać nas do swojego zdania. Kiedy wpatrujemy się w Tomasza, wsłuchujemy w Jego słowa możemy odnieść je do współczesności, do problemów jakiego dotykają nas, jakie dotykają naszej wiary, powodów naszej niewiary.

Nieodłącznym elementem rozmów apostołów są wspomnienia, którymi wracają do Jezusa, są razem z nim w Ogrójcu, podczas spotkania w Piłatem oraz przy ukrzyżowaniu, poprzez retrospekcje jakich doświadczają pragniemy przybliżyć te wydarzenia ukazując ich sens w naszej wierze.

Dlaczego film? Jednym z powodów jest oczywiście pandemia, która uniemożliwiła nam wystawienia spektaklu. Drugim powodem jest tematyka, medium filmowe dużo bardziej pozwala nam przedstawić temat niewiary, a poprzez Internet możemy dotrzeć to większej ilości osób.

Film swoją premierę będzie miał już 28 marca o 19:30 na kanale yt Misterium Kruszwica oraz na fb Kolegiata Kruszwica.

Patronem filmu jest Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Partnerami filmu są Miasto i Gmina Kruszwica, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej.